Ipswich Draw Saturday 30th & Sunday 31st March 2019

Saturday 30th March - 12:00 Prelim
Paul Reynolds V John Sewell 9-4, 9-5
Adam Knights V Steve Tuohy 8-5, 0-9, 2-1
Stuart Holland V Albert Smith 12-2,6-2
Mark Burdett V D J Sewell 9-0, 4-5, 2-1

 

13:30 First Round
Paul Reynolds V Adam Knights 5-6, 2-7
Stuart Holland V Mark Burdett 1-10, 7-5, 2-0
Malcolm Jacobs V Simon Toop 3-8, 4-4
Mark Royal V Roger Milton 14-1, 10-2
Tracey Farringdon V Phil Last 2-8, 3-7
Mike Riley V Tom Mayhew 7-2, 7-6

 

15:00 First Round
Jack Burch V Dennis Lewis 10-1, 8-1
  V Jonathan Stokes W/O
Ray Cutting V Dave Leighfield 7-2, 4-9, 1-2
Andrew Pulford V Martin Heitzman 4-10, 4-7
Michael Lynch V Lea Blackham 0-13, 3-5
Norman Coad V Sean Gingell 1-9, 4-6

 

16:30 First Round & Second Round
Ben Harris V Shaun Gross 8-2, 11-0
Andy Moore V Lee Garwood 6-8, 6-5, 2-1
Martin Shepherd V Rowan Brearley 10-1, 8-2
Anthony Farringdon V Ben Lynch 7-7, 7-2
Adam Knights V Stuart Holland 8-2, 7-5
Simon Toop V Mark Royal 1-12, 2-9

 

18:00 Second Round
Phil Last V Mike Riley 7-6,6-2
Jack Burch V Jonathan Stokes 7-8, 2-6
Dave Leighfield V Martin Heitzman 6-6, 2-6
Lea Blackham V Sean Gingell 8-10, 5-7
Bob Harris V Andy Moore 8-2, 6-5
Martin Shepherd V Anthony Farringdon 9-3, 9-6

 

19:30 Third Round
Sean Gingell V Adam Knights 8-4, 10-0
Martin Shepherd V Martin Heitzman 9-0, 9-4
Phil Last V Mark Royal 8-4, 6-7, 1-2
Ben Harris V Jonathan Stokes 13-2, 8-2

 

Sunday 31st March - 09:00 First Round
Jake Leslie V Kevin Moore 2-5,10-1,2-1
Lewis Parnell V Ian Honnor 7-4,1-10,0-2
Neil Parnell V David Fisher 4-4,4-5
Phil Arnell V Stephen Harris 1-10,8-6,2-1
Ed Elmore V W/O  
Kembra Healey V Dom Warren 4-6,1-10

 

10:30 First Round
Glenn Williams V Mark Higgins 4-9,3-7
Gary Clarke V Lee Rowland 9-1,10-5
Steve Driver V Tom Smith 3-5,3-7
Jake Clarke V Perry Martin 5-6,1-9
Richard Coverdale V Steve Shields 11-2,7-4
Ellie Last V Katherine Rednall 6-1,1-11,2-0

 

12:00 First & Second Round
Mick Fisher V James Rippey 0-10,2-6
Tony Webb V Ian Jenkins 5-4,9-7
Pat Briscoe V Adrian Beecroft 7-2,5-5
Peter Agnew V Wayne Wilgress 7-6,2-9.0-2
Jake Leslie V Ian Honnor 2-10,4-7
David Fisher V Phil Arnell 7-7,2-9

 

13:30 Second Round
Ed Elmore V Dom Warren 6-1,5-3
Mark Higgins V Gary Clarke 8-4,5-5
Tom Smith V Perry Martin 7-1.6-5
Richard Coverdale V Ellie Last 5-2,6-2
James Rippey V Tony Webb 10-1, 4-5, 1-2
Pat Briscoe V Wayne Willgress 2-5,2-6

 

15:00 Third Round
Tony Webb V Mark Higgins 8-3,8-1
Ian Honnor V Richard Coverdale 11-0,7-6
Ed Elmore V Phil Arnell 7-5, 8-0
Tom Smith V Wayne Willgress 7-6,2-7,2-1

 

16:30 Quarter Final
Ben Harris V Mark Royal 5-7, 6-7
Tom Smith V Ian Honnor 8-3, 3-7, 0-2
Ed Elmore V Martin Heitzman 9-2, 7-2
Tony Webb V Sean Gingell 5-7, 5-5

 

18:00 Semi Final
Ed Elmore V Ian Honnor 6-6, 7-4
Sean Gingell V Mark Royal 8-8, 8-4

 

19:30 Final
Ed Elmore V Sean Gingell 9-8, 5-5

 

Open Singles Circuit

The Open Singles Circuit welcomes everyone with an interest in this fascinating sport and opens its doors to people of all ages, abilities and agilities. Entering OSC events is quick and simple, with no membership required.

Shopping cart
Loading data...