Loddon Vale Draw Saturday 9th & Sunday 10th February 2019

Saturday 9th February 2019 - 09:00 Section A Prelim
Chris Moore - NW V Martin Payne 2-8, 5,6
  V Tracey Farrington Walkover
Kembra Healey V Norman Coad 1-10,1-10
  V Nik Elphick Walkover
Steven Moore V Malcolm Jacobs 6-6, 9-4
David Ayton V   Walkover
Paul Sharman V John Lopes 3-6, 8-3, 1-2
Bob Harris V Neil Smith 6-6, 6-6, 1-2

 

10:30 Section A First Round
Norman Coad V Steven Moore 6-5, 9-1
Nik Elphick V Martin Payne 3-5, 1-9
John Lopes V David Ayton  6-2, 4-6, 2-1
Neil Smith V Tracey Farrington 11-2, 7-6
Tony Parsons V Richard Clark 3-7, 11-5, 2-1
Tom Smith V Gary Fountain 4-5, 6-7
Geoff Moore V Danny Denison 0-10, 5-6
Barry Williams V Steve Shaw 9-0, 4-5, 1-2

 

12:00 Section B Prelim
Ben Paulley V Michael Knight 11-1, 7-4
Andy Moore V Martin Shepherd 3-7, 8-2, 1-2
Darren Nutman V Matt Short 5-4, 6-7, 2-1
Mark Bishopp V James Gaskins 7-2, 8-3
Mark Charlett V Rich Ellis 8-4, 5-7, 2-1
Keith Carruthers V Mike Riley 2-9. 9-5, 2-1
David Leighfield V Perry Martin 5-5, 6-4
Ashley Nethercliffe V Jake Clarke 10-5, 1-9, 1-2

 

13:30 Section B First Round
Darren Nutman V Mark Charlett 4-7, 2-7
Mark Bishopp V Ben Paulley 1-8, 8-6, 1-2
David Leighfield V Keith Carruthers 7-4, 5-4
Jake Clarke V Martin Shepherd 7-2, 8-3 
Ray Cottrell V Jon Bennett 3-7, 3-7
Lucy Smith V Ric Newson 6-4, 6-6
Guy Makepeace V Jonathan Latter 1-9, 10-6, 2-0
Gary Clarke V Andrew Richardson 6-5, 8-4

 

15:00 Section A & B Second Round -8 winners through to last 16 Sunday
Jake Clarke V Jon Bennett 8-3, 4-4
Guy Makepeace V David Leighfield 0-9, 1-9
Neil Smith V Martin Payne 10-2, 6-5
Norman Coad V Steve Shaw 6-7, 2-8
Lucy Smith V Ben Paulley 4-5, 5-7
Tony Parsons V John Lopes 7-6, 5-4
Gary Clarke V Mark Charlett 3-13, 8-2, 2-1
Gary Fountain V Danny Denison 2-7, 5-4, 2-0

 

16:30 Section C Prelim
Rob Dodds V Arthur Thompson 3-6, 4-3, 0-2
BJ Byles V Ian Honnor 6-11, 4-6
Phil Gregory V Toddy Di Giovanni 9-1, 8-0
Trevor Roberts V Joe Wahnon 7-5, 10-0
Fred Furlong         V Ben Harris 1-6, 7-1, 1-2
Sean Gingell V James Shillingford 5-8, 9-0, 2-1
Ian Jenkins V Alan Adair 7-2, 6-2
Helen Tuohy V Rebecca Fey 6-5, 5-4

 

18:00 Section C First Round
Phil Gregory V Ben Harris 8-3, 8-3
Trevor Roberts   V Arthur Thompson 7-2, 1-10, 2-0
Ian Jenkins V Sean Gingell 1-7, 5-5
Helen Tuohy V Ian Honnor 1-9, 2-6
Barry Jenkins V Craig Hatherall 7-6, 7-3
Kevin Moore V Reece Graham 7-4, 8-3
Steve Tuohy             V Mike Titcombe 8-3, 3-8, 2-1
Trevor Gard V Katy Smith 0-9, 0-9

 

19:30 Section C Second Round (4 winners through to Last 16 Sunday 13:30)
Kevin Moore V Steve Tuohy 4-9, 2-6
Barry Jenkins      V Ian Honnor 2-10, 9-0, 1-2
Sean Gingell V Katy Smith 6-6, 8-7
Phil Gregory V Trevor Roberts 8-3, 9-0

 

Sunday 10th February 09:00 Section D Prelim
Pat Briscoe V   Walkover
Tom Warner V Bradley Prowle 4-4, 7-3
Mick Fisher V Glenn Williams 3-6, 7-8
Wayne Snook       V Jamie Claydon 8-0, 2-8, 0-2
Paul Murray V Adam White 7-6, 6-5
Oliver Moody V David Miles 4-9, 2-8
Tony Webb                V Chris Moore - Barwell 6-7, 8-7, 2-0
Jamie Walker V Adam Knights 6-4, 9-0

 

10:30 Section D First Round
Glenn Williams V Paul Murray 6-4, 9-5
Jamie Claydon V Pat Briscoe               5-6, 3-8
Tony Webb V David Miles 10-3, 7-6
Jamie Walker       V Tom Warner 6-3, 3-5, 2-0
Philip Arnell V Mike Squires 4-8, 5-9
Paul Maynard V Joe Dawson 9-4, 7-2
Chris Wilkins V Bill MacJack 6-8, 6-1, 2-1
Lee Rowland              V Andy McIntyre 8-6, 0-10, 2-0

 

12:00 Section D Second Round
Jamie Walker V Pat Briscoe 5-4, 7-3
Tony Webb V Lee Rowland 8-1, 6-4
Paul Maynard V Glenn Williams 6-7, 3-8
Chris Wilkins V Mike Squires 3-11. 2-7

 

13:30 Third Round
David Leighfield        V Glenn Williams 0-10, 4-3, 2-0
Sean Gingell V Ben Paulley 4-10, 0-7
Gary Clarke V Neil Smith 5-10, 7-2, 2-0
Jamie Walker V Mike Squires 7-4, 6-7, 2-0
Tony Webb V Jake Clarke 7-4, 7-4
Ian Honnor V Tony Parsons 11-1, 7-2
Steve Tuohy V Steve Shaw 3-7, 3-10
Phil Gregory V Gary Fountain 7-5, 4-9, 2-1

 

15:00 Quarter Finals
Ian Honnor V Tony Webb 4-5, 6-4, 2-1
Jamie Walker V Ben Paulley 7-2, 8-2 
Gary Clarke V Steve Shaw 6-4, 6-6
David Leighfield V Phil Gregory 7-5, 6-5

 

16:30 Semi Final
Ian Honnor            V Gary Clarke 3-8, 1-6
Jamie Walker V David Leighfield 10-1, 5-7, 2-1

 

18:00 Final
Jamie Walker V Gary Clarke 7-3, 9-0

 

 

Open Singles Circuit

The Open Singles Circuit welcomes everyone with an interest in this fascinating sport and opens its doors to people of all ages, abilities and agilities. Entering OSC events is quick and simple, with no membership required.

Shopping cart
Loading data...