Stamford Draw Sunday 30th September 2018

Saturday 29th September 2018 - 18:00 First Round
S1 Paul Oke - Sleaford V Tony Barwell - Stamford 3-11, 7-5, 2-0
S2 Jeff Pitt - Peterborough V Stephen Harris - Spalding 2-8, 4-6
S3 Helen Holroyd - Stamford V Shirley Suffling - Stamford 9-4, 9-3
S4 David Bristow - Stamford V Jordan Philpott - Spalding 6-6, 3-7

 

19:20 First Round
S5 Alan Romaine - Stamford V Paul Roberts - Sleaford 4-7, 5-6
S6 Terry Berridge - Grantham V Chris Ballard - Stamford 8-3, 7-2
S7 Christine Ford - Stamford V Rob Greenwood - Huntingdon 8-4, 8-7
S8 Derek King - Stamford V John Holroyd - Stamford 7-5, 0-13, 2-0

 

20:50 Second Round
S9 Stephen Harris V Terry Berridge 5-3, 6-2
S10 Paul Oke  V Paul Roberts 13-1, 6-3
S11 Jordan Philpott V Derek King  7-6, 7-2
S12 Helen Holroyd V Christine Ford 8-2, 3-7, 2-0

 

Sunday 30th September 2018 - 08:30 First Round
S13 Will Bell - Lincoln V Kevin Moore - Turpins 1-8, 3-8
S14 Graham Smith - Spalding V Bradley Prowle - Riverain        9-3, 2-8, 2-1
S15 Tony Webb - Riverain V Matt Whyers - Spalding 3-8, 5-4, 0-2
S16 Sherod Winterton - Charnwood V Andy Speechley- Stamford 8-2, 7-3
S17 Jamie Claydon - Riverain V Gordon Wood - Lincoln 9-4, 8-2
S18 Kevin Rands - Lincoln V Scott Whyers - Boston 7-2, 10-4

 

09:50 First Round
S19 Ed Elmore - City of Ely V Paul Maynard - Foxhill 6-8, 1-9
S20 Chris Brereton - Welford on Avon V Brenda Barlow - Lincoln 6-5, 7-3
S21 Martin Shepherd - Chipping Norton V Chloe Brett - Huntingdon 7-5, 8-5
S22 Greg Harlow - City of Ely V Jamie Walker - Kingsthorpe 5-6, 6-1, 2-1
S23 Mark Burdett - Welford on Avon V Lee Rowland - Avon Valley 4-9, 5-5
S24 Jack Bird - Scarborough V Nick Brett - Huntingdon 3-6, 5-4, 2-0

 

11:10 First Round
S25 Andy Moore - Christie Miller V Donna Knight - West Berks 7-5, 7-2
S26 Lea Blackham - Ipswich V Jordan Moore - Christie Miller 7-3, 5-4
S27 Jake Leslie Norfolk V Jacqueline Henderson - Erewash 10-5, 10-1
S28 Geoff Moore - Christie Miller V Michael Knight - Whiteknights 1-10, 0-13
S29 Mike Humphries - Stamford V Phil Last - Ipswich 5-7, 3-6
S30 Richard Coverdale - Norfolk V Paul Reynolds - Herga 3-5, 0-10

 

12:30 First Round & Second Round
S31 David Miles - Whiteknights V Andy Ware - City of Ely 3-9, 4-6
S32 Russell Robinson - Erewash V Mark Royal - Mid Suffolk 6-6, 8-7
S33 Stewart Douglas - Bainfield V Dom Warren - Ipswich 4-4, 1-8
S34 Nik Elphick - West Berks V Sam Watts - Oxford C&C 2-8, 6-5, 1-2
S35 Kevin Moore - Turpins V Paul Maynard - Foxhill 0-9, 6-6
S36 Graham Smith - Spalding V Chris Brereton 4-4, 9-2

 

13:50 Second Round
S37 Wendy Brown - Lincoln V Phil Last - Ipswich 1-6, 1-9
S38 Matt Whyers - Spalding V Martin Shepherd - Chipping Norton 9-4, 10-1
S39 Glenn Williams - Riverain V Paul Reynolds - Herga 8-7, 4-7, 2-0
S40 Jamie Claydon - Riverain V Lee Rowland - Avon Valley 11-5, 2-9, 2-0
S41 Kevin Rands - Lincoln V Jack Bird - Scarborough 3-8, 9-8, 2-1
S42 Sherod Winterton - Charnwood V Greg Harlow - City of Ely                                          0-11, 3-10

 

15:10 Second Round & Last 16
S43 Lea Blackham - Ipswich V Russell Robinson - Erewash 8-5, 1-8, 2-1
S44 Andy Moore - Christie Miller V Andy Ware - City of Ely 7-2, 8-8
S45 Michael Knight - Whiteknights V Sam Watts - Oxford C&C 2-7, 6-5, 2-1
S46 Jake Leslie - Norfolk V Dom Warren - Ipswich 5-4, 3-5, 2-0
S47 Stephen Harris V Paul Oke - Sleaford 4-5, 7-4, 2-0
S48 Jordan Philpott - Spalding V Helen Holroyd 9-2, 11-3

 

17:30 Last 16
S49 Kevin Rands - Lincoln V Greg Harlow - City of Ely 6-7, 0-7
S50 Paul Maynard - Foxhill V Graham Smith - Spalding 0-8, 8-3, 1-2
S51 Lea Blackham - Ipswich V Andy Moore - Christie Miller 3-8, 8-2, 2-1
S52 Phil Last - Ipswich V Matt Whyers - Spalding 0-10, 5-5
S53 Michael Knight - Whiteknights V Jake Leslie - Norfolk 5-5, 11-0
S54 Glenn Williams - Riverain V Jamie Claydon - Riverain 8-4, 5-5

 

19:15 Quarter Final Open Draw
Jordan Philpott V Greg Harlow 3-8, 5-8
Matt Whyers V Michael Knight 5-10, 1-8
Glenn Williams V Graham Smith 3-7, 7-7
Lea Blackham V Stephen Harris 6-3, 3-4, 0-2

 

19:45 Semi Final
Stephen Harris V Greg Harlow 7-6 5-4
Graham Smith  V Michael Knight 3-8 7-7

 

21:15 Final
Stephen Harris  Michael Knight  7-7, 2-7

Open Singles Circuit

The Open Singles Circuit welcomes everyone with an interest in this fascinating sport and opens its doors to people of all ages, abilities and agilities. Entering OSC events is quick and simple, with no membership required.

Shopping cart
Loading data...